fallback

ЕК отново повдига въпроса за монопола на "Нафтогаз Украйна"

Киев се съгласи на мащабна реформа за разделяне на дейностите на държавната компанията срещу инвестиции, но процесът се бави

20:09 | 20.07.18 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Европейската комисия (ЕК) отново поставя на дневен ред монопола на държавната “Нафтогаз“ в газовия сектор на Украйна, настоявайки за разделянето преноса от производството и доставките на природен газ, пише EurActiv. Това беше поставено като условие пред Украйна срещу получаване на значително финансиране от Запада Европа.

През последните няколко години Украйна си осигури заеми за около 1 млрд. долара от международни финансови институции. Средствата са обвързани с реформирането на газовия сектор. По-конкретно създаването на нов оператор на газовата мрежа,  Това трябваше да стане в рамките на 30 дни след отсъждането на арбитража в Стокхолм, което беше издадено на 28 февруари 2018 година.

Темата за състоянието на газовата мрежа на Украйна беше тема на подновения газов триалог между представителите на ЕС, Украйна и Русия, провели се преди дни в Берлин. Тя е в основата на преговорите за транзита на руския природен газ през Украйна.

Зам.-председателят на ЕК и комисар, отговарящ за Енергийния съюз Марош Шефчович отбеляза, че бъдещият договор между украинския монополист и „Газпром“ трябва да бъде подсигурен от изцяло новия оператор на преносната мрежа. 

Разделянето на собствеността е от решаващо значение и за привличането на инвестиции от надеждни европейски компании и банки за подпомагане на модернизирането на украинската транзитна газопроводна система, смятат в Европейската комисия, посочва още EurActiv. Но точните подробности около процеса не са обект на тристранния диалог и ще продължат да се обсъждат само между Украйна и представители на Комисията, така че да съответстват на законодателството на ЕС.

Този процес трябва да бъде завършен не по-късно от 1 януари 2020 г. В този контекст ЕК предвижда двуетапен процесът, при който бъдещият оператор на мрежата ще бъде изградена през в рамките на „Нафтогаз“ с цел да се подготви за поемането на отредената му роля.

„Нафтогаз“ оповести извадки от арбитражното решение за разделянето си, в което се посочва, че промените по съществуващи договори не могат да бъдат направени без съгласието на „Газпром“.

„Ако "Нафтогаз" пренебрегне съгласието, това ще се приеме като нарушаване на договора, който се стреми да прекрати. Това означава, че доставките на газ за Европа могат да бъдат застрашени, Газпром ще получи силен аргумент в подкрепа на строителството на "Северен поток" 2, а Украйна ще срещне риска от загубване на газовия си транзит още преди края на 2019 г.“, отбелязва украинската компания.

Украинският газов сектор е известен с корупционните си практики, пише още европейското издание. В миналото той е бил ограбван от сменящите се политически елити - изчислено е, че близо 2-3 млрд. долара изтичат всяка година от газовия сектор.

През март 2017 година например правителството поръча да бъде доставено определено количество газ на регионални газоразпределителни дружества на фиксирана цена. 70% от доставките в региона се контролира от Дмитро Фирташ, местен олигарх, който понастоящем е под арест във Виена заради обвинения в корупция.

В съответствие с Третия енергиен пакет на Европейския съюз (ЕС), Украйна се съгласи да изпълни разделянето на дейностите в „Нафтогаз“. През май 2016 г. беше стартирана управленска реформа, като за първи път компанията в историята си реализира печалба от 1 млрд. долара. По същия начин, през 2017 г., „Нафтогаз“ регистрира печалби, които се равняват на 16% от брутния вътрешен продукт на Украйна.

През миналата година обаче напредъкът на реформите беше замразен от президентските сили и интереси, информира Global Risk Insights. 

Хю Мингарели, ръководител на европейската делегация в Украйна, заяви на украинския газов форум в Киев, че перспективите на Украйна да запази ролята си на транзитна страна за руския газ зависят изцяло от способността ѝ да раздели транзитната газопреносна система от „Нафтогаз“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:59 | 13.09.22 г.
fallback